6/12/2018

საწრეო მუშაობა სამოქმედო გეგმა


                                                              საწრეო    მუშაობა


სსიპ გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ შინდისის საჯარო სკოლა

წრის დასახელება-„სიმი“

წრის ხელმძღვანელი-მაკა სეხნიაშვილი

მიზნობრივი ჯგუფი-VIII-IX კლასი

მეცადინეობის ხანგრძლივობა-კვირაში 1 აკადემიური საათი.

მეცადინეობის დღე-პარასკევი

სტანდარტი-VIII.1,VIII.8,IX.1,IX.2.

    მიზანი:მოსწავლემ შეძლოს  ცოდნის გაღრმავება ე.ს.გ.-ს მიხედვით,  საკრავების გაცნობა-შესწავლა. მოახდინოს მარტივი აკორდებით  სიმღერის აკომპანირება. შეძლოს მუსიკის ელემენტარული თეორიის საკითხების განმეორება,შეისწავლოს ახალი.  ჩაერთოს შემოქმედებით პროცესში.შეძლოს  მარტო და სხვებთან ერთად სიმღერა საკრავ გიტარის თანხლებით.


                                            წრის მოკლე დახასიათება

          აღნიშნული გაკვეთილები დაეხმარება დაინტერესებულ მოსწავლეებს  ინდივიდუალურად შეისწავლონ გიტარაზე დაკვრა,აითვისონ საწყისი და ძირითადი აკორდები,დასაწყისისათვის თვითონ ააწყონ და აკომპანიმენტი გაუკეთონ საყვარელ სიმღერას.

             საწრეო მუშაობის განმავლობაში არ შემოვიფარგლებით მხოლოდ აკორდების შესწავლით-მოსწავლეები გაეცნობიან გიტარის წარმოშობას,მის აგებულებას,გავიხსენებთ მუს.თეორიის  ელემენტარულ საკითხებს,გავიხსენებთ და შევისწავლით ტონალობებს.წრის მიზანია მოსწავლეებში შემოქმედებითი და თანამშრომლობითი უნარების განვითარება.
                                                    გ ა ნ ც ხ ა დ ე ბ 
          სსიპ გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ შინდისის საჯარო სკოლაში  25 იანვრიდან იხსნება გიტარის წრე(უფასო),VIII-IX კლასის მოსწავლეებისთვის.
მეცადინეობა ჩატარდება კვირაში ერთხელ მეორე სემესტრის მანძილზე.

ხელმძღვანელი -მაკა სეხნიაშვილი


                                  წრის სამუშაო პროგრამა




თვე და რიცხვი
           თემა
აქტივობა
მიზანი
რესურსი
26.01
შეხვედრა მშობლებთან და წრის წევრებთან,სამუშაო თემათიკის გაცნობა
მინი ლექცია
სამუშაო ფორმატის გაცნობა
აუდიო დისკი,გიტარა
02.02
გიტარის სახეობები
გიტარის აგებულება
მინი ლექცია
მოსწავლეები გაეცნობიან გიტარის სახეობებს,გიტარის აგებულებას
გიტარა ,თაბახი კალამი
09.02
გიტარის აწყობა
კითხვა-პასუხი,მინი ლექცია
მოსწავლეები გაეცნობიან გიტარის აწყობის რამდენიმე ხერხს
გიტარა,თაბახი,კალამი
16.02
მარცხენა ხელის აკორდების აღნიშვნა
კითხვა-პასუხი,პრაქტიკული სამუშაო
მოსწავლეები გაეცნობიან მარცხენა ხელის აკორდებს,
გიტარა,თაბახი,დაფა,ცარცი,კალამი
23.02
მარჯვენა ხელით რადენიმე მოძრაობის შესწავლა
პრაქტიკული სამუშაო
მოსწავლეები შეისწავლიან მარჯვენა ხელით დაკვრის რამდენიმე ხერხს.
გიტარა
02.03
ოთხი აკორდის შესწავლა(E,Em,A,Am)
პრაქტიკული სამუშაო
მოსწავლეები შეისწავლიან ოთხი აკორდის დაკვრას,მარჯვენა ხელით მელოდიური დაკვრის ხერხს.
გიტარა
16.03
აკორდეE,Em,A,Am)“სიმღერა ჭრელო პეპელა“შესწავლა.
პრაქტიკული სამუშაო
მოსწავლეები შეისწავლიან მარცხენა ხელის აკორდების აღების ხერხს,მარჯვენა ხელით მელოდიური დაკვრის ხერხს
გიტარა,კალამი, ფურცელი
23.03
აკორდებიG,C,D7, სიმღერა „ჟუჟუნა წვიმა“ შესწავლა,განვლილი სიმღერის და აკორდების განმტკიცება.
პრაქტიკული სამუშაო
ნასწავლი აკორდების გამოყენებით ახალი სიმღერის შესწავლის უნარების ანვითარება.
გიტარა,კალამი,რვეული.
30.03
აკორდებიG,C,D7, სიმღერა „ჟუჟუნა წვიმა“ შესწავლა,განვლილი სიმღერის და აკორდების განმტკიცება.
პრაქტიკული სამუშაო
ნასწავლი აკორდების გამოყენებით ახალი სიმღერის შესწავლის უნარების ანვითარება.
გიტარა, კალამი,რვეული
13.04
აკორდები A ,G7, შესწავლა
პრაქტიკული სამუშაო
მოსწავლეები შეისწავლიან მარჯვენა ხელით დაკვრის რამდენიმე ხერხს.
გიტარა, კალამი,რვეული
20.04
სიმღერა“ სულიკო“შესწავლა
პრაქტიკული სამუშაო
აკომპანირების უნარის განვითარება
გიტარა, კალამი,რვეული
27.04
სიმღერა“ სულიკო“შესწავლა
პრაქტიკული სამუშაო
აკომპანირების უნარის განვითარება
გიტარა, კალამი,რვეული
04.05.
ნასწავლი სიმღერების გამეორება განმტკიცება.
პრაქტიკული სამუშაო
პრეზენტაციის უნარის განვითარება.
გიტარა.
11.05
ახალი აკორდების შესწავლა C7,G7,Dm.
პრაქტიკული სამუშაო
შეისწავლიან მარჯვენა ხელის ახალ მელოდიურ სავარჯიშოს ,რომელიც გვჭირდება სიმღერის შესწავლისთვის.

18.05
„თეთრი ლაშქარი“სიმღერის შესწავლა
პრაქტიკული სამუშაო


25.05
„თეთრი ლაშქარი“სიმღერის შესწავლა
პრაქტიკული სამუშაო


01.06
„თეთრი ლაშქარი“სიმღერის შესწავლა
პრაქტიკული სამუშაო


08.06
გაკვეთილი კონცერტი-ნასწავლი სიმღერების რეპერტუარიდან.

შემაჯამებელი შეხვედრა.












                                                                  

No comments:

Post a Comment